טיפים לקידום אתרים בגוגל

קידום אתרים אורגני בגוגל הוא תחום מורכב המשלב ידע רבתחומי טכני, קידוד, כתיבת תוכן, יצירת קשרים ויחסי ציבור, יכולת חשיבה הוליסטית ועוד. זהו תהליך ממושך ודינמי הדורש התעדכנות שוטפת ויכולת לזהות ולהתאים את הטקטיקות למגמות משתנות. להלן מספר טיפים והמלצות חשובים לקידום אתרים אורגני והעלאת הדירוג בתוצאות החיפוש:

מחקר מילות מפתח

ביצוע מחקר יסודי של מילות המפתח הוא השלב הראשון והחיוני בכל תהליך קידום אתרים. יש לזהות את מילות המפתח הראשיות והמתאימות לעסק/אתר על מנת לבנות את המבנה והתוכן באופן אופטימלי כבר מהשלב המוקדם. מילות המפתח הראשיות חשובות להקמת העמודים המרכזיים, אך בשלב מאוחר יותר יש לשלב גם ביטויים ארוכים יותר ומילות מפתח משניות מתחום ה"זנב הארוך".

מבנה דפים, כותרות ותגיות SEO

לאחר מחקר המילים המפתח, חשוב להקפיד על שימוש נכון בכותרות הדפים (Title), תיאורי המטא (Meta Description) וכותרות פנימיות בשימוש נכון בתגי HTML – H1, H2, H3 וכו'. כמו כן, יש להימנע מכפילויות בין תגים שונים. השימוש בתג הקנוניקל נועד לציין עמודים דומים אך לא זהים.

אופטימיזציה למובייל ומהירות טעינה

עם הגידול המשמעותי בגלישה ממכשירים ניידים, התאמה למובייל היא חיונית. אתרים חייבים להיות בעלי פריסה ייעודית ונוחה למכשירים ניידים וסלולריים. חשוב גם להקפיד על מהירות טעינה סבירה, אם כי לא כדאי להתעסק יתר על המידה בציוני ה-PageSpeed המדויקים של גוגל.

לשם כך, יש לשים דגש על אופטימיזציה של גודל התמונות ושימוש מושכל בתוספים ורכיבים שונים שעלולים להכביד על זמן הטעינה. מסירת נתונים מוקטנים לדפדפנים בזמן אמת או טעינה לפי הצורך היא פרקטיקה מומלצת.

זכויות יוצרים ושימוש בתמונות

גולשים מחפשים תכנים עשירים וויזואליים, אך חשוב להיזהר משימוש לא חוקי בתמונות שמפרות זכויות יוצרים. מומלץ להשתמש בתמונות חופשיות זכויות יוצרים, לרכוש תמונות ממאגרים מקצועיים או להפיק תכנים ויזואליים ייחודיים כמו אינפוגרפיקות, צילומים וסרטונים מקוריים. כמו כן, יש לתת קרדיט ליוצרי תמונות חופשיות לפי הצורך.

אבטחת האתר

רמת האבטחה של האתר משפיעה משמעותית על חווית הגולש וגם על הדירוג בגוגל. מומלץ להתקין תעודת SSL לאבטחת התקשורת מול האתר. חשוב גם להגן על האתר מפני תוכנות זדוניות ולטפל באופן מיידי במקרה של זיהוי איום כזה, שכן חסימה של גוגל עלולה לפגוע משמעותית בכל מאמצי הקידום.

ניהול ה-Search Console

גוגל מעמידה לרשות מפתחים ומקדמים את הכלי החשוב Search Console לניהול התהליכים הקשורים לאתר. בקונסול יש לאמת באופן מלא את הדומיינים השונים של האתר, לבדוק את שיעור הכיסוי שלו על ידי רובוטי הסריקה, לזהות עמודים ספציפיים שאינם מוצגים בתוצאות ולפענח את הסיבה לכך. כמו כן, בקונסול ניתן לעקוב אחר הביצועים והמיקומים הממוצעים בתוצאות חיפוש שונות.

בניית קישורים

רכיב מרכזי בקידום אתרים אורגני הוא בניית קישורים חיצוניים איכותיים. קישורים חיצוניים רבים ומגוונים מאתרים רלוונטיים ובעלי רמת תקינות גבוהה, משפרים משמעותית את הדירוג בגוגל. ישנן מספר דרכים לבניית קישורים:

1. רכישת קישורים אסטרטגיה שנויה במחלוקת בשל הסיכון הכרוך בה, אך ניתן לרכוש קישורים באיכות גבוהה ממקורות אמינים אם נעשה זאת בצורה מגוונת ומאוזנת.

2. מאמרי אורח פרסום מאמרים איכותיים עתירי תוכן באתרים וכתבי עת בתחום הוא דרך יעילה לקבלת קישורים איכותיים.

3. אתרי תמיכה הקמת אתרים משניים במתכונת של אתרי תוכן, בלוגים ומדריכים יכולה לספק ערוצים חשובים לקישורים נכנסים.

בתהליך בניית קישורים יש לגוון בין סוגי הקישורים השונים קישורים נכנסים לעמוד הבית, לעמודים פנימיים אחרים ולעמודי קטגוריות וכדומה. מגוון הקישורים חשוב מפני שהוא מרמז לגוגל על היחסים ההירארכיים והקשרים בין העמודים השונים באתר.

לצד זאת, גם גיוון בסוגי האנקורים (הטקסט שמרכיב את הקישור עצמו) הוא קריטי. חשוב להימנע ממצב שבו כל הקישורים הנכנסים בנויים מאותה מילת מפתח, ולשלב מגוון של אנקורים חלקם מדויקים, חלקם כוללים מילים נוספות סביב מילת המפתח, קישורי תמונות, קישורים ממותגים עם שם האתר/יצרן וכן קישורי url ישירים.

לפי הניסיון המקובל, חלוקה של כ-10% מכל סוג אנקור, 50% אנקורים ממותגים ו-URL ישירות, היא בסיס טוב למצב אידאלי של גיוון. כך גוגל "רואה" פרופיל קישורים מאוזן ומהימן יותר.

הגיוון בבניית קישורים הוא גם לרמת האתרים שמהם מגיעים הקישורים. קישורים מריכוזים קטנים של אתרי קישורים או ספאם עלולים להיחשב כמתואמים על ידי גוגל. לכן רצוי לשלב קישורים ממקורות שונים אתרים תדמיתיים, אתרי תוכן, בלוגים ענפיים וכדומה.

בנוסף, יש להפריד בזמן גם בין קבצי הקישורים שנרכשים או מתקבלים, כך שלא יתקבלו ב"אשכולות". יצירת זרם קבוע וטבעי של קישורים חדשים היא המסר שרוצים להעביר לגוגל.

יצירת מפת אתר

בעת העלאת אתר חדש לאוויר, חשוב ביותר ליצור מפת אתר ולהעבירה לגוגל דרך ממשק ה-Search Console. מפת האתר תסייע לרובוטי החיפוש לסרוק את כלל העמודים החדשים במהירות וביעילות, במיוחד אם מדובר באתר גדול עם מאות או אלפי עמודים. לאתרים קטנים ניתן גם ליצור מפת אתר ידנית באמצעות קישורים לכל חלקי האתר.

תוספים לוורדפרס

וורדפרס היא אחת ממערכות ניהול התוכן החזקות לקידום אתרים, אולם יש להיזהר משימוש יתר בתוספים רבים מדי. כל תוסף נוסף רץ בכל עמודי האתר ועלול להכביד על זמני הטעינה. מומלץ להעדיף תוספים עדכניים ומשולבים המציעים מגוון פונקציות, ולהימנע מכפילויות מיותרות.

אבטחה

רמת האבטחה של האתר חשובה מאוד מנקודת מבט של קידום אתרים וגולשים כאחד. יש להתקין תעודות SSL להצפנת התקשורת ולהגן באופן פעיל מפני איומים כמו תוכנות זדוניות, שעלולים לגרום גם לחסימת האתר על ידי גוגל. במקרה של זיהוי איום יש לטפל בו באופן מיידי באמצעות כלים מקצועיים.

לסיכום,
קידום אתרים אורגני הוא נדבך חשוב ובלתי נפרד מכל אסטרטגיית שיווק דיגיטלית מוצלחת. אמנם מדובר בתהליך ממושך, דינמי והדורש השקעה רבה, אך יישומו הנכון יכול להניב תוצאות משמעותיות להצלחת העסק בטווח הארוך. השגת דירוג גבוה ויציב בתוצאות החיפוש האורגניות של גוגל עשויה להוביל לחשיפה רחבה בקרב קהל היעד הרלוונטי, לתנועה איכותית באתר ולהגדלת ההכנסות על בסיס קבוע. מדובר ביתרון תחרותי משמעותי על פני מתחרים שאינם משקיעים בקידום אורגני.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי קידום אתרים אינו "קוד סודי" אלא שילוב מושכל של טכניקות ותהליכים שונים טכניים, תוכניים ושיווקיים כאחד. יישום הוליסטי של הטיפים והעקרונות שהוזכרו במאמר זה יכול לתרום רבות להשגת יעדי הקידום ולחשיפה המקסימלית של האתר. אך בסופו של דבר, ההצלחה תלויה גם ביכולת להתעדכן באופן שוטף, להתאים טקטיקות למציאות המשתנה וכמובן להשקיע משאבים ראויים לטובת מאמץ הקידום הכולל.

Scroll to Top